Hotel u pralesa
www.hotelupralesa.cz

Hotel u pralesa

rodinné ubytování na čistém vzduchu
Novohradské hory

Tipy na výlet

Celodenní výlet HOTELBUSEM
za nádhernou přírodou Novohradských hor.

NOVOHRADSKO - ZAPOMENUTÝ RÁJ
(varianta 1)


Nové Hrady - Terčino údolí - Žumberk - Buškův hamrCena na osobu včetně oběda v hotelbuse: 450,- Kč

Více informací »

Celodenní výlet HOTELBUSEM
za nádhernou přírodou Novohradských hor.

NOVOHRADSKO - ZAPOMENUTÝ RÁJ
(varianta 2)


Výšlap na Kamenec - Prales Hojná vodaCena na osobu včetně oběda v hotelbuse: 500,- Kč

Více informací »

 

!!! ZAJÍMAVÉ A ZÁBAVNÉ !!!
Centrum orientačních sportů - Černé Údolí


centrumos.jpgCentrum orientačních sportů má za cíl přiblížit přírodu lidem a lidi přírodě. Přijměte naše pozvání do hloubi novohradských lesů, zkuste navštívit les netradičně - cestou necestou. S pomocí speciální mapy, kterou využívají příznivci orientačních sportů, se můžete dostat do míst, kam by Vás běžné putování lesem asi nezavedlo. V lese je pro Vás připraveno 20 cílů - kontrolních stanovišť, ke kterým se můžete ’promapovat’. Vyzkoušejte si to, kvůli čemu příznivci orientačních sportů brázdí svět.
V srdci Novohradských hor, v Černém Údolí u Hotelu U pralesa to celé začíná...
Více informací »

 

Novohradky jsou ideální místo na cyklovýlety ,

vylety-cyklo.jpg

Výlet na kolech : U nás se v klidu nasnídáte, dostanete razítko do turistického pasu, koupíte si cyklo mapu a vyrazíte po cyklotrase č 34 . Minete osadu Žofín , případně můžete dát ranní kávu v provozovně Lesovna Žofín . Za 6 kiláčků dorazíte k Huťskému rybníku (Huťský proto že zde bývaly všude sklárny a vyrábělo se zde známé černé sklo , které neprosvítí ani rentgen a receptura je buhužel dodnes neznámá). Tady odbočíte na trasu č.1193 kolem bývalé skelné, Stříbrné a Janovy Hutě až na Pohoří na Šumavě(nejjižnější místo republiky ) cca 10 km .Tady můžete dojet až do Rakouska , kde se nachází pramen Lužnice a pak zpět po trase č 1192 , kolem rezervace Pohořské rašeliniště k Jiřické nádrži. Nenechte se odradit od koupání v Jiřické nádrži tmavou rezavou vodou. Je to krásně čistá voda z místních rašelinišť. Pravda na povrchu teplá , avšak hlouběji pěkně osvěžující(asi tak 1 cm pánové). Mimochodem v Lázních Třeboň za koupel v rašelině platíte a tady je přímo natur a zcela zdarma. V restauraci Baronův Most, když budete pozdravovat od nás, konkrétně od "Hajného Robátka" vám udělají řízek jako sloní ucho, k tomu plznička a hurá z kopce zase dolů, k nám do Údolí. Zde večeře , plznička , kulečník či ping pong. Možná trochu volejbalu a pak do Chrňova , protože ráno nás čekají houby.
Tras na cyklo je tu tak minimálně na týden , vesměs jsou asfaltové, aby pohraničníci mohli včas zajistit narušitele . Navíc pozor - nepotkáte živáčka !! Tak kdo je zvyklý na ruch Václáváku nebo Šumavy velice opatrně. Mluvte si samy pro sebe - to pomáhá.

Jste náruživí houbaři?
Hm , pak jste na správné adrese. Záleží na počasí , na vlhku a teplu , ale tady když začnou , tak je to síla !! Zapůjčení košíku na houby je v ceně a kyblík na borůvky také najdem. PS .Ty borůvky nezmiňujte před dětmi - moc se jim do toho nechce, ale odpoledne mají stejně pusiny modré jak nádražácká uniforma.

 

 


vylety-zofinsky-prales.jpg

ŽOFÍNSKÝ PRALES
je spolu s nedalekým pralesem Hojná Voda nejstarší rezervací u nás i ve střední Evropě. Ochrana obou pralesů byla prohlášena majitelem panství Nové Hrady, hrabětem Jiřím Augustem Buquoyem. Původní ochrana se vztahovala zřejmě jen na severní část dnešní rezervace o výměře zhruba 40 ha. Výměra chráněného území se však měnila, podle toho jak byly k němu zahrnovány obvodové přirozené a později i kulturní přilehlé porosty, takže dnes je výměra celé rezervace 102 ha. Chráněné území leží na mírných severních svazích Stříbrného vrchu, jihovýchodně od osady Žofín. Na větší části plochy pralesa je doložen nepřetržitý přirozený vývoj pralesa od přelomu 18. a 19. století až do dnešní doby bez lesnickýchzássahů. Ale je jisté, že se člověk svými zásahy na budoucím pralese jen podepsal - především těžbou , zpracováním souší a vývratů. V době obou světových válek se tu těžily tzv. loďařské výřezy. Konečně i likvidace kůrovce v padesátých letech tu zanechala svůj podíl. Ve stromovém patru tu dnes převažuje buk, dále i smrk a jedle. Nejstaršími dřevinami jsou mohutné dožívající jedle a smrk, 300 - 400 let staré a 40-50 m vysoké , které většinou značně přečnívají nad ůroveň převládajícího bukového porostu. Největší jedle pralesa tzv. Žofínská královna, se zlomila při prudkém větru v lednu 1975, měřila 51 m a byla stará 425 let.

Výhledy, rozhledy atd.
Z Černého Údolí po cyklotrase č 34 a 1187 to máte asi 5,5 km k obci Hojná Voda a před ní je odbočka po červené na Kraví horu 953 m . Pravda ten poslední trhák je trošku fuňák , ale stojí to za to. Přivítá vás rozhledna s úžasným pohledem na Slepičí Hory ,Třeboňskou pánev, Rakousko. Pak po červené z kopce dolů do obce Benešov nad Černou , pivko, obídek a po trase 1187 šup domů. Jsme bývalá pohraniční rota tak podat hlášení a večeře.

Koupačka:
Žádné chlorované koupaliště tu nenajdete. Jste prostě v přírodě a hlavně v Novohradkách. Dobrá voda - to vám jistě něco říká. Kde jinde by mohla být ještě lepší , čistší voda než tady . Nádrž Zlatá ktiš i Mlýnský rybník je 30 min. pěšky, Jiřická nádrž ta je už na kolo, ale místní se chodí koupat do říčky Černá . Ano je to ta potvůrka co při povodních trochu zlobí, jinak je skvělá.

Odpolední aktivity.
Volejbálek , nohec, fotbálek na hřišti asi tak 80x30m. Míče netahejte - máme. Pečení steaků , buřtů na mramorové desce , krigling a štamprdling.

Mokrá varianta ?
Je pravdou že nás v Novohradkách může změna počasí potkat velice rychle a nečekaně. I na to jsme připraveni. Ostatně jeden odpočinkový den u kulečníkového nebo ping pongového stolu neuškodí. Šipky , šachy , karty. vše se dá půjčit na recepci. Pro party i jednotlivce máme výborný krigling. Nevíte o co jde? Slovo krígl nebo česky půllitr plný piva je tady na rakouské hranici dost používané. No a potom vyloženě české slovo je " ležing " od slova ležet - hm, nádherný sport. K tomu pěkná kniha - ne moc těžká, aby vás nepraštila do nosu při usínání a relaxace je na světě.
A ještě něco navíc - za 30 minut jste v perle Jižních Čech - " Český Krumlov " Památka UNESCO vás stoprocentně dostane. Zvláště ti - kdo jej pamatují před revolucí tuhle náheru nepoznají.
Večer si děti v klubovně mohou udělat diskotéku a rodiče vedle v restauraci, ty jsou hned po ruce a nikoho to tuc tuc tuc neruší.
Po dohodě s taťkou "hajným Robátkem" možno také absolvovat saunu.

 


vylety-lyze.jpg

Zima zima zima je v lese - Lyžování
Zasněžená , ničím nerušená romance má také své kouzlo.(tedy jak pro koho!!) .

 

Z Černého údolí můžete dojet na Pohoří a odtud je teď i v zimě možný přejezd do Rakouska do Stadlbergu a odtud je to už jen 2 km rovně do Karlstiftu, kde je parádní 2km sjezdovka na Aichelbergu (1.050 m.n.m.) nebo doleva cca 5 km do Sandlu, kde je mírná sjezdovka, ale za to vysoko umístěná : na nejvyšší vrchol Novohradských hor - Viehberg 1.111 m.n.m.). Zde leží nejdéle sníh v celých NH.

Nebo z Č.Údolí odjet na Dobrou Vodu a ještě před kostelem odbočit u penzionu King doprava na Šejby, přejedete po asfaltu do Harbachu a kolem mohutných lázní Haarbach-Moorbad (rašelina + vzduch) přejet přes vyhlídkovou tisícovku Nebelstein do střediska Harmannschlag. Zde jsou taktéž 3 vleky a sjezdovka.

Všude mají děla a ratraky k úpravě tratí. Pro běžkaře jsou upravované okruhy v Karlstiftu. U nás jsou upravované terény v prostoru Hojná Voda - Staré a Nové Hutě + někdy kolem Vysoké či Písařky. Samozřejmě jen pokud je dosti sněhu. Stopy tady vyjíždí se skútrem pan Šulista z Hojné Vody.

 

www.arralifte.at/cz/
www.aichleberglifte.at
www.bergfex.at/sandl

 

A pak je tu jeden velký fenomén. Lyžařské trasy jak se u nás říká alá klondajk. Nekonečný počet kilometrů lesních cest, kde potkáte jen jelena a jestli to takto půjde dál tak i medvěda, protože rysa už tu máme. Můžete celý den strávit v nedotčeném území za drátama a žádný peesák vás tu nebude nahánět.

 

Pak se vrátíte a ohřejete si záda u našeho krbu v restauraci s gročkem v ruce, nebo vás budeme podle stop nahánět po lese.(kde končí stopy běžek a začínají stopy medvěda se akce odvolává.)

 

 Další výlety rádi probereme osobně na místě a ušijeme je na míru podle kondice, času, počasí, nálady - no prostě dáme hlavy dohromady.

 
Copyright © 2011  ·  Hotel u pralesa - rodinné ubytování - Novohradské hory  ·  Všechna práva vyhrazena
Robert Sedlák  -  Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz